لوفر مردانه

لوفر مردانه: از ماهیگیران نروژی تا خوشپوش‌های امروز!


اکسسوری‌ها به دو نوع پوشیدنی و حمل‌کردنی تقسیم می‌شوند و اما کفش یکی از مهم‌ترین اکسسوری‌های پوشیدنی است!

اهمیت کفش مناسب در استایل، بر کسی پوشیده نیست اما این‌بار ما مستقیما به سراغ نوعی از آنها می‌رویم که راحت، کاربردی و کلاسیک هستند و پشت هر مدل‌شان یک داستان پنهان است.


لوفرها!

این کفش‌های چرمی و بدون بندی که در دنیای مدرن یکی از آیتم‌های ضروری در استایل‌های کژوال محسوب می‌شوند.

انعطاف‌پذیری، نرمی، تظبیق‌پذیری و کفی سبک و راحت این کفش‌ها، آنها را به یکی ازپرطرفدارترین کفش‌های قرن بیستم تبدیل کرده است.

در این مطلب از بلاگ سالیان قرار است نگاهی به انواع لوفر، تاریخچه‌ی آنها و تاثیرشان در استایل کژوال مردانه داشته باشیم.

لوفر مردانه: زمانی که پوشاک سنتی تبدیل به مهم‌ترین منابع الهام می‌شوند!


لوفر مردانه‌ای که به پا می‌کنیم در طی تغییراتی چشمگیر به شکل امروزی خود درآمده است. این کفش‌های بدون بند و راحت که معمولا از جنس چرم هستند، ریشه‌هایی عمیق در کشور نروژ دارند.

در شکل‌گیری لوفر مردانه امروزی نقل‌قول‌های زیادی دخیل هستند اما نام نروژ در همه‌ی این حکایات، محکم در جای خود ایستاده است.

طبق یکی از همین نقل‌قول‌ها، در شروع سده‌ی بیستم، این کفش‌ها با تلفیقی از کفش‌های TESER نروژی( کفشی بومی که توسط ماهیگیران و دهقانان نروژی مورد استفاده قرار می‌گرفته است) و MOCCASINهای بومی آمریکایی(نوعی کفش بومی که معمولا با چرم گوزن ساخته می‌شده و توسط سرخپوست‌ها در آمریکا و مردم آسیا مورد استفاده قرار می‌گرفته است) به وجود آمدند. در سال‌های میانه‌ی دو جنگ جهانی،گردشگران آمریکایی در سفرهای خود به این کشور، مجذوب کفش‌های جدید و نرم نروژی شدند و در هنگام برگشت، این لوفرهای مردانه تازه نفس را با خود به آمریکا بردند. و اینگونه پای لوفرها به آمریکا و سپس به کل دنیا باز شد!

استایل شب یلدا
دامن جین

در ابتدا این کفش‌ توسط افراد ثروتمند مورد استفاده قرار می‌گرفت و برای استایل‌های(RESORT) که مناسب تعطیلات بودند، انتخاب مناسبی به شمار می‌رفت. لوفر مردانه برای اولین بار در دهه‌ی 30 میلادی توسط مجلات مد به مردم آمریکا معرفی شد. این مجلات لوفرهای نرم و راحت را گزینه‌ی خوبی برای تعطیلات لاکچری در PALM BEACH فلوریدا می‌دانستند و به مردان خوش‌پوش و ثروتمند زمان خود پیشنهاد می‌دادند که برای تکمیل استایل‌شان، آنها را با کت و شلوارهای روشن و کلاه فدورا به پا کنند.

سالیان

آشنایی با انواع لوفر مردانه: داستان‌هایی جالب و پنهان شده در دل کفش‌ها!


کفش‌ها اکسسوری‌های متنوعی هستند و قطعا لوفر نیز این این قاعده مستثنی نیست!

لوفر مردانه هم مانند دیگر مدل کفش‌ها دارای اشکال و فرم‌های مختلفی است که هر کدام از آنها دارای نامی خاص و روایتی منحصربه فرد هستند.

در ادامه‌ی این مطلب قرار است به آشنایی با 5 مدل از لوفرهای پرطرفدار بپردازیم، داستان پرفراز و نشیب آنها را بررسی کنیم و در نهایت از تاثیرشان در استایل و نحوه‌ی استفاده از آنها در سبک‌های متفاوت پوششی صحبت کنیم.

لوفر پِنی/PENNY LOAFER



سالیان

این مدل از لوفر مردانه که دارای جنس چرمی، پاشنه‌ای جدا و دوخت برجسته است، یکی از پرطرفدارترین و راحت‌ترین انواع لوفرها به حساب می‌آید؛ البته "کفش کالج" اسم پرتکراری‌ست که به جای نام واقعی این لوفر مردانه بیشتر به گوش‌مان خورده است. قطعا در میان این دو اسم وجه اشتراکاتی نهفته است که ریشه در تاریخچه‌ی پیدایش این مدل کفش دارد.

در دهه‌های 50 , 60 میلادی، درست در زمانی که لوفر مردانه آیتمی جدایی‌ناپذیر از استایل‌های روزمره‌ی آقایان بود، دانشجویان و دانش‌آموزان، این نوع کفش را به دلیل راحتی، سبکی و انعطاف‌پذیری آن به کفش‌های دیگر ترجیح می‌دادند. به دلیل تاثیر این قشر مهم در سبک پوشش، لوفر مردانه پنی با نام کفش کالج نیز معروف شد.

سالیان

لوفر پنی یا PENNY LOAFERS معمولا دارای یک بند چرمی با پهنای چند سانت در قسمت رویه‌ی کفش است. همچنین در وسط این بند پهن چرمی شکافی کوچک نیز به چشم می‌خورد

در اواسط سده‌ی بیستم میلادی، زمانی که هنوز سکه‌ها ارزش مالی خود را از دست نداده بودند، یک تماس تلفنی با تلفن‌های همگانی تنها نیازمند به چند پِنی بود! دختران و پسران جوانی که از این تلفن‌ها استفاده می‌کردند و از قضا هر پِنی برایشان ارزشی به اندازه‌ی یک رفع دلتنگی کوتاه داشت، این سکه‌های نقره‌ای را درون شکاف بند چرم روی لوفرهایشان پنهان می‌کردند.

از همان زمان این کار تبدیل به رسمی در میان جوانان و سپس مدی فراگیر در جامعه شد تا جایی که این کار جلوه‌ای نمادین پیدا کرد و منبع الهامی برای برندها و تولید جدید PENNY LOAFERها با پنی‌های از پیش پنهان شده، شد.

سالیان

امروز نیز این لوفر مردانه همچنان دارای یکی از پرطرفدارترین و کلاسیک‌ترین فرم‌ها در میان دیگر مدل‌هاست. تطبیق‌پذیری بالا، راحت بودن در پا و فرم بیسیک و بدون تاریخ انقضای PENNY LOAFERها، آنها را تبدیل به یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر در استایل‌ کژوال کرده است.

از یک میهمانی ساده گرفته تا برای استفاده‌ی روزمره در محل کار و دانشگاه، این لوفر مردانه می‌تواند انتخاب مناسب و کارآمدی باشد. همچنین برای استایل کردن آن با محدودیت زیادی روبه‌رو نخواهید بود؛ اما به طور قطع، هیچوقت آنها را در کنار لباس‌های اسپورت(ورزشی) استفاده نکنید!

لوفر منگوله‌دار/TESSEL LOAFER



سالیان

لوفر منگوله‌دار یکی از محبوب‌ترین DRESS SHOESها (کفش‌های نیمه‌رسمی‌ای که هم برای استایل‌ فرمال و هم برای استایل‌ کژوال مناسب هستند) به حساب می‌آید. این نوع لوفر مردانه نسبت به باقی مدل‌ها کمی رسمی‌تر و به اصطلاح CLASSYتر است؛ اما همچنان پوشیدن آنها با یک شلوار جین یکی از ترکیب‌های شیک در استایل‌ کژوال است.

داستان این لوفر مردانه منگوله‌دار زاده‌ی ذهن بازیگر کلاسیک هالیوودی پاول لوکاس است. او که یک کفش آکسفورد با بندهای منگوله‌دار داشت با طرح ایده‌ای به کمپانی کفش‌سازی ALDEN از آنها خواست تا با حفظ این منگوله‌های دوست‌داشتنی، کفشی برایش بسازند که نرم و راحت، شیک و البته کاربردی باشد.

نتیجه این ترکیب، تبدیل به کفشی منحصربه‌فرد در زمان خود شد؛ کفشی که از دهه‌ی 50 میلادی تا به امروز یکی از شیک‌ترین کفش‌های کلاسیک مردانه به حساب می‌آید.

سالیان

لوفر مردانه منگوله‌دار آیتمی متناسب با استایل‌های فرمال و همچنین کژوال است. حالت نیمه‌رسمی و DRESSY بودن این کفش می‌تواند آن را تبدیل به گزینه‌ای مناسب و شیک برای هر دو استایل کند.

لوفر سگک‌دار/HORSEBIT LOAFER



سالیان

چرا به این لوفر مردانه سگک‌دار، HORSEBIT LOAFER می‌گوییم؟

برای ارائه‌ی جواب این سوال به دهه 50 میلادی و کمپانی گوچی برمی‌گردیم ؛ زمانی که این برند لوکس ایتالیایی به لوفرهای پرطرفدار زمان خود، یک

HORSE BIT در لغت به معنای "عنان یا دهانه‌ی لگام" است که یکی از قسمت‌های افسار اسب به شمار می‌رود. برند لوکس گوچی در سال‌های اولیه‌ی فعالیت خود به دلیل تولید اکسسوری، لوازم لوکس و مورد نیاز سوارکاران، یکی از برندهای پرطرفدار درمیان اهالی این ورزش بود. از همان سال‌های اولیه، استفاده کردن از جزئیاتی که برای ما یادآور اسب و سوارکاری باشند تبدیل به یکی از امضاهای اصلی این برند شد.

برای ارائه‌ی جواب این سوال به دهه 50 میلادی و کمپانی گوچی برمی‌گردیم ؛ زمانی که این برند لوکس ایتالیایی به لوفرهای پرطرفدار زمان خود، یک

این لوفر مردانه گوچی به اندازه‌ای پرطرفدار و معروف شد که در حال حاضر نیز این کفش‌ها را با نام GUCCI LOAFERS هم یاد میکنند.

لوفر مردانه سگک‌دار کمی کلاسیک‌تر و البته شیک‌تر از باقی لوفرهاست؛ از این رو کفشی متناسب با استایل‌های نیمه‌رسمی است. همچنین می‌توان گفت که استفاده از آن در استایل‌های کژوال نیز خالی از لطف نیست!

ترکیب بلیزر، شلوار جین، پیراهن کژوال و یک جفت لوفر مردانه سگک‌دار یک استایل کژوال و در عین حال شیک را پدید می‌آورد و به دلیل سادگی و کارآمد ، می‌تواند یک استایل همیشگی و بدون تاریخ انقضا باشد.

لوفر بلژیکی/BELGIAN LOAFER



سالیان

این نوع از لوفر مردانه شبیه ترین به نمونه‌های اولیه‌ی این کفش‌های مدرن هستند. سادگی این مدل از کفش مردانه آن را تبدیل به یکی از تطبیق‌پذیرترین لوفرها در مقایسه با دیگر انواع آن کرده است.

در دهه 40 میلادی لوفر بلژیکی توسط HENRY BENDEL طراحی شد. او برای اجرای چیزی که در سر داشت از خیاطان سنتی بلژیک که مسلط به متد TURNED در ساخت کفش‌های دست‌دوز بودند، استفاده کرد. این لوفرهای چرمی در سال‌های 60 میلادی به یکی از پرطرفدارترین کفش‌های مردانه تبدیل شدند.

لوفر مردانه بلژیکی چه با استایل‌های نیمه‌رسمی و چه با استایل‌ کژوال می‌تواند ترکیب‌های مدرن، شیک و البته راحت را پدید بیاورد. سادگی و راحت بودن این کفش‌ها محدود به زمان خاصی نیست و همانند دیگر آیتم‌های کلاسیک‌، کفشی بدون زمان است.

لوفر رانندگی/DRIVING LOAFER



سالیان

اگر تا به امروز به این لوفرها کالج می‌گفتید، قطعا بعد از خواندن این پاراگراف متوجه دلیل نام اصلی این لوفر مردانه خواهید شد!

DRIVING LOAFER یاCAR SHOES در سال 1963 ابداع شد. فرم ساده، انعطاف‌پذیری، کفی سنگ‌ریزه‌ای و چسبنده‌ی این لوفر مردانه برای رانندگی با ROADSTERهای لوکس ایتالیایی گزینه‌های کارآمدی محسوب می‌شد. نقاط قوت این کفش آن را تبدیل به یکی از کفش‌های محبوب ثروتنمدان کرد، به طوری که تا به امروز این لوفر مردانه یکی از پرطرفدارترین کفش‌ها در میان برند های لوکس است.

سالیان

لوفر سبک رانندگی، یکی از کژوال‌ترین کفش‌های مردانه به حساب می‌آید؛ از این رو استفاده از آنها در استایل‌ کژوال امروز، امری مرسوم است. شلوار جین یا کتان، بلیزر، تیشرت و یا پیراهن‌های کژوال، آیتم‌هایی تطبیق‌پذیر با این مدل لوفر مردانه هستند. در کنار همه این آیتم‌ها "شلوارک کژوال مردانه " نیز یکی از لباس‌های پرطرفدار برای استایل‌های RESORT با این کفش‌های مردانه محسوب می‌شوند.

مالکیت حقوق معنوی این سایت متعلق به شرکت سالیان کیش